Stałe urządzenia gaśnicze gazowe
Stałe urządzenia gaśnicze gazowe pełnią tę samą funkcję, co stałe urządzenia gaśnicze wodne. Ich cechą charakterystyczną jest wykorzystywanie w celach gaśniczych gazów takich, jak: FM200®, NOVEC 1230TM, INERGEN (IG-541), IG-01, IG-100, AGRONIT (IG-55).
Zalety stosowania gazów gaśniczych:
- neutralność względem środowiska zabezpieczonych przedmiotów i urządzeń,
- nie posiadają właściwości korozyjnych,
- nie przewodzą prądu elektrycznego,
- są neutralne względem środowiska naturalnego i nie wpływają negatywnie na organizm ludzki,
- nie powodują zanieczyszczenia elementów wyposażenia pomieszczenia,
- nie zmniejszają widoczności.
Systemy gaśnicze gazowe wymagają zastosowania nieco odmiennego projektu – ich podstawowym elementem jest zapewnienie źródła środka gaśniczego, stworzenie układu dystrybucji gazu, wyposażenia całej instalacji w elementy detekcji pożaru i instalacji układu sterującego systemem.
Stałe urządzenia gaśnicze gazowe wykorzystywane są w miejscach, gdzie stosowanie wody może przynieść duże szkody materialne. Dlatego zaleca się stosowanie takich systemów do gaszenia: serwerowni, UPS-ów, miejsc przechowywania dokumentów i książek (archiwa, biblioteki), urządzeń elektrycznych, w tym rozdzielni elektrycznych i sterowni oraz w obiektach muzealnych i zabytkowych.
W naszych projektach często stosujemy gazy FM200®, NOVEC 1230TM, które nie tylko są neutralne dla środowiska naturalnego i człowieka, ale także nie mają żadnego wpływu na niszczenie warstwy ozonowej.
RAJ INTERNATIONAL do tworzenia systemów gaśniczych gazowych stosuje wyłącznie sprawdzone urządzenia renomowanych marek, jak: KD-200, TA-200, KD-1230.
Stałe urządzenia gaśnicze gazowe – Warszawa i cała Polska
Siedziba firmy RAJ International mieści się w Warszawie, gdzie jesteśmy do Państwa pełnej dyspozycji zarówno w ramach obsługi stacjonarnej w naszym punkcie, jak i z możliwością dojazdu pod wskazany adres. Jeśli chodzi o instalacje likwidujące ogień poprzez gaszenie gazem, oferujemy nie tylko sprzedaż konkretnych elementów systemu, ale również fachową pomoc przy jego projektowaniu oraz kompleksowy montaż całej konstrukcji w miejscu docelowym. Ponadto na życzenie klienta zapewniamy też jednorazowe lub stałe wsparcie w zakresie konserwacji i serwisu wszystkich elementów składowych instalacji oraz innych powiązanych z nią systemów bezpieczeństwa przeciwpożarowego.
Czytaj więcej
Poza Warszawą gazowe urządzenia gaśnicze dystrybuujemy również na terenie wszystkich pozostałych miast Polski. Takim samym zasięgiem objęte są także wszystkie związane z nimi usługi komplementarne, takie jak projektowanie, montaż oraz serwis instalacji tego typu. Do kontaktu zachęcamy zatem bez względu na odległość Państwa przedsiębiorstwa od naszej siedziby.
Stałe urządzenia gaśnicze gazowe – najczęściej zadawane pytania
Czym są stałe urządzenia gaśnicze gazowe?
Stałe urządzenia gaśnicze gazowe zawierają zapas środków gaśniczych w postaci gazu. Działają poprzez wypełnienie gaszonej przestrzeni do określonego stężenia, dzięki czemu wypierają tlen i powstrzymują mechanizmy, które odpowiadają za podtrzymywanie reakcji spalania. Stałe urządzenia gaśnicze gazowe składają się z trzech części: systemu detekcji, instalacji gaśniczej oraz centrali sterowania gaszeniem uruchamianej ręcznie lub samoczynnie. Można je wykorzystać do gaszenia zarówno całych pomieszczeń, jak i ściśle określonych miejsc, takich jak elementy maszyn i urządzeń.
Jakie gazy stosuje się w stałych urządzeniach gaśniczych?
Gazy stosowane w stałych urządzeniach gaśniczych można podzielić na trzy grupy:
- Gazy obojętne – argon, azot i ich mieszaniny. Magazynowane są pod wysokim ciśnieniem, dzięki czemu pozostają w stanie gazowym. Są naturalnego pochodzenia, więc nie oddziałują negatywnie na środowisko.
- Chlorowcopochodne węglowodorów – to zamienniki halonów lub gazy chemiczne. Ich działanie polega na blokowaniu reakcji łańcuchowych i chłodzeniu. Wyróżniają się wysoką efektywnością gaszenia oraz bezpieczeństwem dla ludzi.
- Dwutlenek węgla – ze względu na szkodliwy wpływ na człowieka przeznaczony jest do gaszenia pomieszczeń, w których nie przebywają ludzie. Nadaje się przede wszystkim do gaszenia urządzeń elektrycznych pod napięciem.
W jakich obiektach konieczne jest stosowanie stałych urządzeń gaśniczych gazowych?
Zgodnie z przepisami stałe urządzenia gaśnicze gazowe, uruchamiane samoczynnie we wczesnej fazie rozwoju pożaru, są niezbędne w obiektach takich jak:
- archiwa wyznaczone przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych,
- muzea i zabytki budowlane wyznaczone przez Generalnego Konserwatora Zabytków w uzgodnieniu z Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej,
- ośrodki elektronicznego przetwarzania danych o znaczeniu krajowym.