Dźwiękowe systemy ostrzegawcze | RAJ International

Dźwiękowe systemy ostrzegawcze

Kluczem do ograniczenia zagrożenia jest jak najszybsza reakcja, polegająca przede wszystkim na sprawnej ewakuacji. Dlatego tak ważne, oprócz sygnałów świetlnych, są dźwiękowe systemy ostrzegawcze, których zadaniem jest błyskawiczne przekazanie informacji o zagrożeniu pożarem. Eksperci są zgodni co do tego, że najskuteczniejszym rodzajem przekazu dla człowieka pozostającego w stanie silnego stresu (paniki) są dźwięki.

Głośniki rozmieszczone w całym budynku pozwalają na jasne i precyzyjne przekazywanie informacji o zagrożeniu, jak również instrukcji postępowania ewakuacyjnego.

Dostarczając Dźwiękowy System Ostrzegawczy gwarantujemy, że:

  • Wszystkie urządzenia wraz z okablowaniem są odporne na wysokie temperatury, co gwarantuje skuteczne działanie również w trakcie pożaru.
  • Możliwy jest podział na strefy budynku, co pozwala na kierowanie indywidualnych komunikatów do poszczególnych obszarów.
  • Zrozumiałość oraz słyszalność komunikatów stoi na bardzo wysokim poziomie, co minimalizuje zagrożenie i przyspiesza ewakuację.
  • Po przybyciu jednostek straży pożarnej, to dowódca operacji może przekazywać indywidualne komunikaty dla osób pozostających w strefie zagrożenia.

Oferowane przez nas dźwiękowe systemy ostrzegawcze (alarmy przeciwpożarowe) posiadają również przydatne funkcje, które wykorzystuje się w czasie braku jakiegokolwiek zagrożenia. Głośniki mogą być wykorzystywane do nadawania komunikatów, reklam czy muzyki w tle.

Proponujemy systemy następujących producentów: Ambient produkowany przez Ambient System sp. z o.o. system Praesideo firmy Bosch oraz system G+M Elektronik APS-Aprosys.

Nowoczesne systemy ostrzegania przed pożarem

Dźwiękowe systemy ostrzegawcze skutecznie zastępują popularne w przeszłości syreny, które ograniczały się tylko do nadawania pojedynczego sygnału. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom można efektywniej zapanować nad sytuacją kryzysową i znacznie ograniczyć ryzyko wybuchu paniki. Pamiętajmy, że tego typu systemy to nie tylko konieczność wypełnienia przepisów prawa, ale przede wszystkim dbałość o bezpieczeństwo każdej osoby, która znajduje się na terenie konkretnego obiektu

Czytaj więcej

Wiemy, jak przygotować niezawodny dźwiękowy system ostrzegawczy Warszawa to miasto, w którym możemy pochwalić się realizacjami m.in. dla Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, Narodowego Banku Polskiego czy Metra Warszawskiego. Realizowaliśmy również projekty dla centrów handlowych, szkół wyższych, dworców, muzeów i wielu innych obiektów. Jeśli więc chcą Państwo zainstalować lub udoskonalić system alarmu pożaru Warszawa, ul. Wał Miedzeszyński 552B to miejsce, w którym znajdą Państwo najlepszych specjalistów w tej branży.

Dźwiękowe alarmy ostrzegawcze – najczęściej zadawane pytania

Z jakich elementów składa się dźwiękowy system ostrzegawczy?

Podstawowe elementy składające się na dźwiękowy system ostrzegawczy to:

  • centrala dźwiękowego systemu ostrzegawczego – główny element systemu, który współpracuje z pozostałymi komponentami, koordynuje ich działanie i reaguje na otrzymane sygnały,
  • moduły funkcjonalne – odbierają sygnały alarmowe z systemów pożarowych lub innych źródeł i przekazują je do centrali,
  • mikrofon i panel obsługi – umożliwiają rozgłaszanie komunikatów głosowych i kierowanie ich do konkretnych stref objętych zagrożeniem,
  • głośniki – emitują komunikaty ostrzegawcze nadawane przez mikrofon lub automatyczne,
  • wzmacniacze dźwięku – wzmacniają sygnały dźwiękowe i rozprowadzają je po całym obiekcie,
  • moduł zasilania i akumulatory – zapewniają stałe zasilanie dla wszystkich elementów systemu w każdych warunkach, nawet w przypadku przerwy w dostawie energii elektrycznej.

W jakich obiektach konieczne jest stosowanie dźwiękowych alarmów ostrzegawczych?

Dźwiękowe alarmy ostrzegawcze są konieczne w obiektach takich jak:

  • budynki handlowe lub wystawowe: jednokondygnacyjne o powierzchni strefy pożarowej powyżej 8000 m2 oraz wielokondygnacyjne o powierzchni strefy pożarowej powyżej 5000 m2,
  • kina i teatry o liczbie miejsc powyżej 600,
  • sale widowiskowe i sportowe o liczbie miejsc powyżej 1500,
  • szpitale i sanatoria z ponad 200 łóżkami, nie licząc pomieszczeń intensywnej opieki medycznej, sal operacyjnych i sal z chorymi,
  • wysokie i wysokościowe budynki zamieszkania zbiorowego dla ponad 200 gości,
  • wysokie i wysokościowe budynki użyteczności publicznej,
  • stacje metra i kolei podziemnych,
  • dworce i porty, w których może przebywać jednocześnie powyżej 500 osób.

Dźwiękowy system ostrzegawczy można jednak zainstalować w dowolnym innym obiekcie, gdzie istnieje ryzyko pożaru lub innego zagrożenia.

Masz pytania do naszej oferty
dźwiękowych systemów ostrzegawczych?