Żyjemy w świecie rzeczy  jednorazowych. Otaczają nas plastikowe opakowania oraz jednorazowe urządzenia elektroniczne, które po zużyciu nadają się jedynie do oddania na elektrośmieci.

Obecnie coraz ciężej znaleźć fachowca, który podejmie się naprawy uszkodzonego urządzenia elektronicznego. Producenci urządzeń od wielu tak je konstruują by naprawa był niemożliwa lub nieopłacalna.

Firma RAJ International Sp. z o.o. działając na rynku bezpieczeństwa pożarowego nieprzerwanie od 1992 r.  coraz częściej spotyka się z systemami, które wymagają modernizacji lub wymiany podzespołów z uwagi na ich wyeksploatowanie. W wielu przypadkach po 10-15 latach od zakończenia produkcji danego typu systemu sygnalizacji pożaru jego awaria wiąże się z całkowitą wymianą wszystkich jego elementów. Koszty dla systemów liczących po kilkaset lub nawet kilka tysięcy urządzeń są kolosalne. W efekcie końcowym próbuje się naprawiać takie systemy podzespołami z rynku wtórnego co nie daje absolutnie żadnej gwarancji bezpieczeństwa.

Jednak czy zawsze zakończenie produkcji systemu sygnalizacji pożaru danego typu  musi oznaczać po 10 lub 15 latach brak wsparcia Producenta dla tych urządzeń?

Producent systemu sygnalizacji pożaru Panasonic EBL512 G3 od ponad 25 lat zapewnia pełną kompatybilność wstecz dla swoich systemów. Co to oznacza dla Właściciela lub Administratora obiektu?  Jest to gwarancja, że każda nowa Centrala serii EBL współpracuje z elementami poprzednich generacji.

Aktualnie produkowany System Sygnalizacji Pożaru Panasonic EBL512 G3 obsługuje elementy pętlowe (czujki dymu i temperatury, moduły sterujące i kontrolujące oraz ręczne ostrzegacze pożarowe) zarówno szeregu 2300 produkowane na początku lat 90 tych, szeregu 3300 oraz najnowsze urządzenia szeregu 44XX jak np. Analogowa Multidetektorowa Optyczna Termiczna Czujka Dymu i Temperatury z Izolatorem Zwarć 4400I.

Kolejna interesująca z punktu widzenia Administratora budynku cecha to kompatybilność elementów pętlowych najnowszej generacji 44XX z Centralami EBL2000, EBL1000 oraz EBL512. Dla przykładu wysoce zaawanasowana technologicznie Analogowa Multidetektorowa Optyczna Termiczna Czujka Dymu i Temperatury 4400I posiada specjalny tryb pracy, w którym może współpracować na jednej  pętli dozorowej z czujkami serii 23XX oraz systemem sygnalizacji pożaru poprzedniej generacji.

Wszystkie te unikalne cechy systemu sygnalizacji pożaru Panasonic EBL512 G3 sprawią, ze znacząco wydłuża się czas eksplantacji tych urządzeń, a Właściciel obiektu może koszty modernizacji rozłożyć w czasie i wymieniać  tylko te elementy, które uległy uszkodzeniu lub zużyciu.

Jak wygląda przeprowadzenia takiej modernizacji chcielibyśmy przedstawić na przykładzie naszego największego obiektu referencyjnego jakim jest Warszawskie Metro.

System sygnalizacji pożaru EBL na terenie jedynej w Polsce podziemnej kolei został zainstalowany i uruchomiony już w 1995 roku, czyli ponad ćwierć wieku temu. Zainstalowano Centrale Sygnalizacji Pożaru EBL1000, które współpracowały  z czujkami dymu, ręcznymi ostrzegaczami pożarowymi, elementami kontrolnymi i sterującymi szeregu 23XX. Na przestrzenia tych 25 lat system był stale modernizowany a zużyte elementy wymieniane na nowe.

Kompatybilność z elementami poprzednich generacji, która jest charakterystyczna dla systemu sygnalizacji pożaru Panasonic EBL pozwoliła na wymianę już wyeksploatowanych central serii EBL1000 i EBL2000 na nowsze Centrale Panasonic EBL512.

Aktualnie na terenie  Metra Warszawskiego na 21 stacjach oraz na Stacji Techniczno ostojowej Kabaty pracuje 30 Central systemu sygnalizacji pożaru. Centrale te tworzą jedną z najdłuższych sieci komunikacyjnych  systemów pożarowych, której długość wynosi ponad 23 km.

Aktualnie prowadzone sa prace związane z modernizacją ostatniej Centrali EBL 2000 zainstalowanej na terenie Stacji techniczno Postojowej Kabaty hali elektrowozowni.

Hala elektrowozowni. zabezpieczona została w latach 90 tych systemem sygnalizacji pożaru EBL2000. Instalacja składała się z 2 Central, które poprzez 18 Pętli dozorowych współpracowały z około 1400 czujami i ręcznymi ostrzegaczami pożaru szeregu 23XX.

System nadal jest sprawny, a zużyte elementy pętlowe szeregu 23XX wymieniane na czujki szeregu 44XX, które po zaprogramowaniu w odpowiednim trybie pracy bez problemu współpracują z Centralą Sygnalizacji Pożaru EBL2000.

Mając na uwadze zapewnienie ciągłości pracy systemów bezpieczeństwa pożarowego zdecydowano się na wymianę Central sygnalizacji Pożaru EBL2000 na najnowszy produkcji Panasonic Sygnalizacji Pożaru EBL512 G3.

systemy sygnalizacji pożaru, system ssp
Centrala EBL2000 za lat 90 tych.

Istniejące centrale sygnalizacji pożaru EBL2000 zastąpiono Centralami Panasonic EBL 512G3. W ramach prac modernizacyjnych dokonano wymiany ręcznych ostrzegaczy pożarowych na urządzenia najnowszej serii 44XX z wbudowanym izolatorem zwarć oraz usunięto poprzedniej generacji izolatory zwarć w ich miejsce instalując czujki z wbudowanym izolatorem zwarcia. Pozostała cześć elementów pętlowych szeregu 23XX, których nie dokonano wymiany, nadal pracuje w pętlach dozorowych, które teraz komunikują się z Centralą Panasonic EBL 512G3.

Dokonana modernizacja systemu bezpieczeństwa pożarowego pozwoliła na kolejne lata zapewnić pełne wsparcie producenta dla swojego systemu. System zyskał dostęp do wszystkich najnowszych rozwiązań technicznych. Elementy pętlowe poprzednich generacji można teraz sukcesywnie wymieniać na najnowsze serii 44XX.

system sygnalizacji pożarowej, system ssp ppoż
Nowa przełącznica pożarowa.

Pełna kompatybilność wstecz z poprzednimi systemami pozwala Właścicielom obiektów na przeprowadzanie wymian wyeksploatowanych  elementów systemów sukcesywnie nie ponosząc znaczących kosztów jednorazowo. Ponadto minimalizuje się czas, w którym dany obiekt pozostaje bez dozoru systemem sygnalizacji pożaru.

system detekcji pożaru, sygnalizacja pożarowa
Centrale Panasonic EBL 512G3
Powrót do poprzedniej strony

Masz do nas pytania
lub zainteresowała Ciebie nasza oferta?