Oświetlenie ewakuacyjne to rodzaj oświetlenia awaryjnego, który stanowi bardzo ważny element systemów bezpieczeństwa w budynkach. Jego zadaniem jest oświetlenie drogi w celu umożliwienia szybkiego i bezpiecznego opuszczenia budynku w przypadku awarii podstawowego oświetlenia.

Nasza oferta obejmuje szeroki wybór oświetlenia ewakuacyjnego. Zapewniamy zarówno modele natynkowe, przeznaczone do instalacji bezpośrednio na suficie lub ścianie, jak i do montażu zwieszanego, będące odpowiednim wyborem do miejsc wymagających większej elastyczności instalacyjnej. Serdecznie zapraszamy do kontaktu w celu ustalenia szczegółów współpracy.

Rodzaje oświetlenia awaryjnego

Choć pojęcia „oświetlenie awaryjne” i „oświetlenie ewakuacyjne” często używane są zamiennie, znaczą co innego. Oświetlenie awaryjne to ogólne określenie oświetlenia używanego w trakcie awarii oświetlenia podstawowego. Dzieli się je na dwie grupy. Pierwszą z nich jest wspomniane oświetlenie ewakuacyjne, które ma wskazać drogę ewakuacyjną i wyjście z budynku. Zalicza się do niego oświetlenie dróg ewakuacyjnych, stref otwartych oraz wysokiego ryzyka. Drugim rodzajem oświetlenia awaryjnego jest oświetlenie zapasowe, które ma za zadanie zapewnić możliwość kontynuowania normalnych czynności w niezmieniony sposób.

Gdzie należy stosować oświetlenie ewakuacyjne?

Zgodnie z przepisami oświetlenie ewakuacyjne jest konieczne w pomieszczeniach we wszelkiego rodzaju obiektach, w którym gromadzi się wiele osób. Do tej grupy zalicza się:

  • widownie kin, teatrów, filharmonii i innych sal widowiskowych,
  • audytoria, sale konferencyjne i sportowe oraz lokale rozrywkowe przeznaczone dla ponad 200 osób,
  • inne budynki użyteczności publicznej oraz zamieszkania zbiorowego o powierzchni ponad 2000 m2.
  • garaże o powierzchni ponad 1000 m2 oświetlone jedynie światłem sztucznym.

Ponadto oświetlenie ewakuacyjne jest konieczne na drogach ewakuacyjnych z powyższych pomieszczeń, oświetlonych wyłącznie światłem sztucznym, w szpitalach innych budynkach, w których przebywają osoby mające trudności z poruszaniem się, a także w wysokich i wysokościowych budynkach użyteczności publicznej i zamieszkania zbiorowego.