Systemy bezpieczeństwa w metrze

Kablowa instalacja teletechniczna rozciągająca się za ścianą zatorową

Trasy kablowe instalacji teletechnicznych prowadzone za ścianą zatorową.

Firma RAJ International Sp. z o.o. rozpoczęła prace związane z rozbudową II linii Metra Warszawskiego. W ramach kontraktu podpisanego z firmą GÜLERMAK Ağır Sanayi İnşaat ve Taahhüt A.Ş. oraz Astaldi S.p.A wykonamy prace związane z dostawę i montażem oraz uruchomieniem systemu sygnazlaicji pożarudźwiękowego systemu ostrzegawczego oraz systemu łączności videointerkomowej. Systemy bezpieczeństwa dostarczone przez Raj International Sp. z o.o. zabezpieczą tunel szlakowy północno wschodni o długości   3,2 km wraz stacjami C16 Szwedzka, C 17 Targówek i C18 Trocka oraz tunel zachodni o długości 3,4 km wraz ze stacjami C6

Księcia Janusza.,  C7 Młynów i C8 Płocka. 

Realizowany kontrakt jest kontynuacją rozbudowy II Linii Metra Warszawskiego, która docelowo ma połączyć Dzielnicę Targówek wraz Dzielnicą Ursus. 

W zakresie systemów bezpieczeństwa pożarowego nasza firma dostarczy następujące rozwiązania. 

Zalety systemu alarmu pożaru Panasonic EBL 512 G3

Centrala Panasonic EBL 512 G3 jest najnowszym rozwiązaniem w zakresie wykrywania pożarów japońskiego producenta.  Sieć mikroprocesorowych Central Panasonic EBL 512 G3 może pomieścić ponad 30600 elementów adresowalnych i została już sprawdzona w swoim niezawodnym działaniu na I oraz II Linii Metra Warszawskiego.  

Podstawowe zalety oferowanego przez nas systemu alarmu pożaru to: 

  • wysoka inteligencja algorytmów zastosowanych w czujkach dymu i ciepła,  
  • możliwość realizacji skomplikowanych scenariuszu rozwoju zdarzeń w czasie pożaru,  
  • bardzo duża odporność na niekorzystne warunki środowiskowe, 
 • Potwierdzona poprawność komunikacji na ponad 23km odcinku I Linii Metra Warszawskiego. 

Przewidujemy montaż ponad 6000 elementów systemu sygnalizacji pożaru takich jak czujki dymu, czujki multisensorowe dymu i ciepła, moduły kontrolno-sterujące, sygnalizatory optyczne i akustyczne. 

System sygnalizacji pożaru w ramach rozbudowy zostanie zintegrowany z istniejącymi stacjami II Linii metra oraz pozostanie w pełni kompatybilny z systemem zainstalowanym na I linii Metra Warszawskiego. 

Liniowa detekcja pożaru LISTEC SEC 20 

Detekcja pożaru w tunelach szlakowych z uwagi na wyjątkowo trudne warunki środowiskowe zostanie przez naszą firmę zrealizowana w oparciu o kabel sensoryczny LISTEC SEC 20 wyposażony w hybrydowe czujniki temperatury rozmieszczone w odstępach co 5 m. Podobnie jak system sygnalizacji pożaru Panasonic EBL 512G3 jest to rozwiązanie, które sprawdziło się już na II Linii Metra Warszawskiego i z uwagi na swoje zalety będzie kontunuowanie na kolejnych tunelach szlakowych. 

Zalety stosowania  

  • Możliwość pomiaru temperatury z bardzo dużą dokładnością w zakresie – 40 o C do + 85 o C, natomiast w krótkich przedziałach czasu nawet do 200 o C 
 • Brak wymaganych specjalnych zabezpieczeń i łatwa konserwacja pozwala na stosowanie kabla sensorycznego w bardzo trudnych warunkach środowiskowych oraz w miejscach trudno dostępnych. 

 

Kable sensorowe

Podczas realizacji Kontraktu na rozbudowę II Linii Metra Warszawskiego przewidujemy zainstalowanie ponad 10000 m kabla sensorycznego, który będzie nadzorowany 12 szt. Central LISTcontroler. 

System liniowej detekcji temperatury LISTEC SEC 20 zostanie zintegrowany systemem sygnalizacji pożaru Panasonic EBL 512 G3 tak by tworzyć jedną spójną całość zapewniającą bezpieczeństwo zarówno na stacjach metra jak i w tunelach. 

Dźwiękowy System Ostrzegawczy APS Aprosys, G+M Elektronik  

Ewakuacja ludzi ze stref zagrożonych pożarem zrealizowana zostanie przez naszą firmę w oparciu o Dźwiękowy System Ostrzegawczy   APS Aprosys produkcji G+M Elektronik A.G. 

Rozwiązania tego szwajcarskiego producenta zostały przez naszą firmę już z powodzeniem zainstalowane na I Linii Metra i II Linii Metra Warszawskiego i sprawdziły się w tym bardzo trudny środowisku eksploatacyjnym.  

Niewątpliwie największych zalety Dźwiękowego Systemu Ostrzegawczego APS Aprosys można zaliczyć: 

 • bardzo duża możliwość rozbudowy i tworzenie rozległych sieci, 
 • Bardzo wysoka jakość komponentów elektronicznych, która została potwierdzana wieloletnią bezusterkową pracą na I Linii Metra Warszawskiego 

W ramach realizacji naszych umów przewidujemy montaż ponad 4000 głośników ściennych, sufitowych oraz kolumnowych, które będą odpowiedzialne za rozgłaszanie komunikatów alarmowych na wypadek zaistnienia zagrożenia pożarowego na wszystkich nowo budowanych stacjach. 

Dźwiękowy System Ostrzegawczy APS Aprosys zostanie w pełni zintegrowany z już istniejącym systemem na 7 stacjach II Linii Metra Warszawskiego. 

 

 

 

 

Powrót do poprzedniej strony

Masz do nas pytania
lub zainteresowała Ciebie nasza oferta?