Systemy oddymiania | RAJ International

Systemy oddymiania

Nasz szeroki asortyment obejmuje również systemy oddymiania grawitacyjnego.

Dym, jako skutek uboczny spalania będącego integralną częścią pożaru, jest realnym zagrożeniem dla zdrowia oraz życia człowieka. Składa się z wielu lotnych cząsteczek stałych i ciekłych oraz gazów. Zatrucie zachodzi najczęściej na skutek wdychania nadmiernej ilości tlenku węgla (gaz powstający przy niepełnym spalaniu). Dym może być również siedliskiem groźnych dla zdrowia cyjanowodoru czy fosgenu. Wdychanie dymu może doprowadzić do śmierci w ciągu kilku minut. Ponadto zadymieniem dróg ewakuacyjnych znacząco ogranicza widoczność, co utrudnia ,a w niektórych przypadkach wręcz uniemożliwia skuteczną ewakuację, dlatego tak ważne jest w trakcie pożaru oddymianie klatki schodowej, ciągów ewakuacyjnych oraz innych miejsc, w których przebywają ludzie.

Nasze systemy skupiają się na drogach ewakuacyjnych, co ułatwia również pracę strażakom. Niższa temperatura, lepsza widoczność, mniejsze stężenie dymu ułatwiają akcję ratowniczą.

Kompleksowy system oddymiania składa się z:

  • klap oddymiających,
  • otworów napowietrzających,
  • kurtyn dymowych.

Instalacja przeciwpożarowa, system sygnalizacji dźwiękowej oraz system oddymiania stanowią skuteczny zespół gwarantujący wysoki poziom bezpieczeństwa w czasie pożaru.

Co zyskujemy dzięki inwestycji w system oddymiania?

  • Wyższy poziom bezpieczeństwa.
  • Ochronę mienia i konstrukcji budynku.
  • Obniżenie wymaganej klasy odporności pożarowej budynku (zgodnie z polskim prawem).

Jak działa system oddymiania grawitacyjnego w momencie wybuchu pożaru?

Wykorzystuje on efekt przeciągu, żeby wywołać naturalny przepływ nagrzanego powietrza oraz dymu. Oddymianie grawitacyjne opiera się na automatycznym otwarciu okien lub klap dachowych umieszczonych na dachu i fasadzie obiektu. Jednocześnie należy zapewnić dopływ powietrza na najniższej kondygnacji poprzez otwarcie automatyczne lub ręczne drzwi lub okien. Prowadzi to do wywołania wspomnianego przeciągu i usunięcia dymu z najważniejszych pomieszczeń w budynku oraz z dróg ewakuacyjnych. System uruchamia się na podstawie sygnału przesłanego przez czujki dymowe, ręcznego użycia urządzenia wyzwalającego lub systemu sygnalizacji pożaru zainstalowanego na terenie obiektu. Prawidłowe działanie instalacji kontroluje centrala zasilająco – sterująca. Niektóre układy oddymiające, dzięki zaawansowanemu sterowaniu elektrycznemu, mogą być wykorzystywane na co dzień do naturalnego wentylowania budynków.

Czytaj więcej

Jeśli zastanawiają się Państwo, gdzie najczęściej można znaleźć nowoczesne systemy oddymiania Warszawa będzie doskonałym przykładem. W tym mieście znajdziemy wiele obiektów, w których funkcjonują instalacje gwarantujące wysoki poziom bezpieczeństwa w przypadku wystąpienia pożaru. Systemy oddymiania grawitacyjnego można znaleźć w urzędach, centrach handlowych, biurowcach, muzeach, uczelniach i wielu innych placówkach. Kiedy dojdzie do pożaru, instalacje te umożliwiają łatwiejszy dostęp straży pożarnej do miejsca, w którym pojawił się ogień, usuwają szkodliwy dym z pomieszczeń i oczyszczają drogi ewakuacyjne. Często to właśnie trujące gazy, powstające podczas pożaru, są większym zagrożeniem niż sam ogień.

Jeśli chcą Państwo zainstalować w swoim obiekcie system zapewniający skuteczne oddymianie Warszawa to miasto, w którym znajduje się siedziba naszej firmy. Nie ograniczamy się jednak do działań jedynie na terenie stolicy. Niezawodne systemy oddymiania grawitacyjnego możemy zainstalować w całej Polsce. Doświadczony zespół, najnowocześniejsze rozwiązania i dbałość o każdy detal to gwarancja stworzenia skutecznego systemu przeciwpożarowego, znacznie podnoszącego bezpieczeństwo w chronionym obiekcie.

Systemy oddymiania – najczęściej zadawane pytania

W jakich budynkach konieczne są systemy oddymiania?

Systemy oddymiania są konieczne w większości budynków wielokondygnacyjnych. Wynika to z tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. § 207 ust. 1 pkt 4 mówi, że na klatce schodowej należy zapewnić takie warunki, aby możliwa była ewakuacji ludzi bądź ich uratowania w inny sposób. Można to osiągnąć właśnie poprzez montaż systemu oddymiania.

Jakie są rodzaje systemów oddymiania?

Ze względu na zasadę działania można wyróżnić dwa główne rodzaje systemów oddymiania:

  • Systemy oddymiania grawitacyjnego – wykorzystują naturalną różnicę gęstości między gorącymi gazami pożarowymi a zimniejszym powietrzem zewnętrznym. Dym i gorące gazy usuwane są przez klapy dymowe.
  • Systemy oddymiania mechanicznego – wymuszają przepływ dymu i gorących gazów pożarowych za pomocą wentylatorów. Wykorzystuje się je, gdy systemy grawitacyjne nie są wystarczające lub niemożliwe do zastosowania.

Ponadto w budynkach można stosować systemy zapobiegania zadymieniu. Nie dopuszczają one do przedostawania się dymu do chronionych przestrzeni. Najczęściej działają na zasadzie różnicowania ciśnienia, czyli zwiększenia ciśnienia poprzez wtłoczenie powietrza do chronionych przestrzeni. Skutkuje to wytworzeniem gradientu ciśnienia, który wymusza kierunek ruchu powietrza.

Jak często należy wykonywać przegląd systemu oddymiania?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów przeglądy systemów oddymiania powinny być wykonywanie nie rzadziej niż raz w roku zgodnie z instrukcją producenta. Przegląd polega na oględzinach wszystkich elementów systemu i wykonaniu testów w celu sprawdzenia poprawności reakcji systemu na sygnały wysyłane z centrali.

Masz pytania do naszej oferty
systemów oddymiania?